Dom i wnętrze

Bezpieczeństwo posesji podczas wyjazdów urlopowych

Mimo tego, że wakacje w szkołach się już skończyły, sezon urlopowy trwa w najlepsze. Nierzadko wszyscy domownicy spędzą go z dala od miejsca zamieszkania. Oprócz tego, co trzeba zabrać, należy pomyśleć też o tym, czego nie zabieramy. Mowa o domu i jego bezpieczeństwie. Można wcześniej przygotować listę czynności, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem. Jeśli Twoja posesja wyposażona jest w zabezpieczenia profesjonalne – uruchom je. W każdym przypadku wykonaj drobne działania gospodarskie dla poprawy bezpieczeństwa nieruchomości podczas Twojej nieobecności.

Zawrzyj układ z sąsiadami

Sąsiedzi obserwujący, co dzieje się wokół naszego domostwa, czasem kojarzą się ze wścibstwem. Jednak w sytuacji, gdy przez jakiś czas nie ma nas w domu, warto umówić się z nimi, żeby właśnie w tym czasie zwracali uwagę na nasze podwórko. Jeśli mamy sygnalizatory dźwiękowe czy świetlne podłączone do systemu alarmowego, tym łatwiej każdy ruch na naszym podwórku zostanie przez nich zauważony.

Dobrze jest zapewnić doglądanie lokum przez kogoś zaufanego, kto wyjmie listy i ulotki ze skrzynki, czasowo włączy oświetlenie we wnętrzach i na zewnątrz, a przy okazji może zadbać o rośliny.

Sprawdź okna i drzwi

Przed wyjazdem sprawdź, czy wszystkie okna i wejścia są dobrze zamknięte. Niedomknięcie skrzydła może spowodować, że wiatr otworzy je, a woda deszczowa dostanie się do środka. Jeżeli w budynku są okna dachowe – pamiętaj również o nich, bo może na co dzień są rozszczelnione dla poprawienia wentylacji.

Zamknij zawór gazu

Jeśli mieszkasz w budynku podłączonym do sieci gazowniczej, przed dłuższym wyjazdem zakręć dopływ gazu do pomieszczeń. Zawór gazu znajduje się zazwyczaj w miejscu wejścia instalacji do domu lub/i przy gazomierzu.

Gdy domownicy korzystają na co dzień z butli gazowej, tę również należy zakręcić, skoro przez jakiś czas nie będzie używana. Dobrze jest też zdemontować reduktor i zamknąć nakrętką dyszę zaworu.

Zakręć zawór wody

Należy również zabezpieczyć się przed ewentualnym wzrostem ciśnienia w instalacji wodnej, który może skutkować rozszczelnieniem wężyków doprowadzających wodę do urządzeń. Najlepiej zamknąć główny zawór wody lub chociaż zakręcić kurki zaworów przy pralce, zmywarce, spłuczce. Dzięki temu wyeliminujemy niebezpieczeństwo zalania pomieszczeń wodą.

Odłącz od prądu niektóre urządzenia

Część sprzętów elektrycznych wymaga stałego zasilania. Należą do nich: lodówka, system alarmowy, oświetlenie. Niektóre jednak możemy odłączyć od sieci, żeby uchronić je przed skutkami ewentualnych wyładowań atmosferycznych. Najbardziej wrażliwe na zmiany napięcia elektrycznego są urządzenia elektroniczne, takie jak: telewizor, sprzęt komputerowy, kuchenka mikrofalowa. Wyłączenia wymagają też wtyczki antenowe i telefoniczne oraz urządzenia podgrzewające wodę i podtrzymujące jej cyrkulację.

Uruchom system alarmowy i inne profesjonalne środki ochrony posesji

Jeżeli budynek jest wyposażony w system alarmowy lub monitoring, musisz pamiętać o jego uzbrojeniu i poinformowaniu sąsiada, jak powinien się zachować w przypadku, gdy usłyszy lub zobaczy sygnały alarmowe. Osoba umówiona na doglądanie domu podczas Twojej nieobecności musi nauczyć się, jak obsługiwać instalację alarmową oraz jak odwołać ewentualny fałszywy alarm, jeśli na terenie obiektu działa też monitoring. Jednakże coraz częściej właściciel systemu może zdalnie rozbroić alarm, a po opuszczeniu domu przez osobę zaufaną, ponownie go zazbroić. Kamery monitoringu mogą obserwować otoczenie domu, a czujniki ruchu wykryć i przekazać zdarzenia do właściciela posesji lub pracowników ochrony.

Rozwiązaniem skutecznie zabezpieczającym jest posiadanie drzwi, zamków i okien z atestem antywłamaniowym czy rolet zewnętrznych. Zniechęcą potencjalnych intruzów do podjęcia próby niepowołanego dostania się do środka.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: https://fonex.com.pl.