Czy warto wybrać beton jako materiał do wylania podjazdu? Podjazdy betonowe są bardzo wytrzymałe i trwałe, a także wymagają bardzo niewielkiej konserwacji. Jako nawierzchnia podjazdu, beton jest droższy niż asfalt, ale jest znacznie tańszy niż podjazd wykonany z cegły, kostki brukowej lub betonowej kostki brukowej – i zazwyczaj jest trwalszy niż wszystkie z nich.
Chociaż zwykły beton jest raczej nudny w wyglądzie, może on być również barwiony i stemplowany, aby stworzyć unikalną i atrakcyjną posadzkę.
Wylewanie betonowego podjazdu – jak przebiega ten proces?
Chociaż właściciel domu może samodzielnie wylać betonowy podjazd, jest to dość ciężka praca. Czas jest kluczowym elementem, ponieważ po wylaniu betonu zaczyna on bardzo szybko twardnieć. Z tego powodu, zwykle pozostawia się to profesjonalistom, którzy wykonają wykopy, przygotują formy, wyleją beton i szybko wykończą powierzchnię. Profesjonalna ekipa może wykonać cały projekt w ciągu kilku dni, podczas gdy właściciel domu potrzebuje zwykle tygodnia lub więcej na same wykopy i przygotowania, a także kolejny bardzo długi dzień na wylanie i wykończenie zadania.
Instalacja betonowego podjazdu rozpoczyna się od usunięcia trawy i innej roślinności oraz zapewnienia stabilnego podłoża gruntowego. Następnie na obwodzie planowanego podjazdu instalowane są drewniane formy. Następnie dodaje się żwir i materiał wzmacniający, składający się z siatki z drutu stalowego lub metalowych prętów zbrojeniowych ułożonych w krzyżowy wzór na całym obszarze.
Podjazd jest teraz gotowy do wylania betonu. Zazwyczaj wymaga to od kilkuosobowej ekipy szybkiej pracy w celu wypełnienia form betonem dostarczonym przez dostawcę gotowej mieszanki, a następnie szybkiego wykończenia powierzchni. Ekipa wykończeniowa powinna również zapewnić odpowiednią liczbę szczelin dylatacyjnych. Bez rowków dylatacyjnych płyta może losowo rozpadać się pod wpływem naturalnego osiadania i przesuwania.
Po wylaniu betonu ekipa wykończeniowa używa różnych narzędzi do obróbki powierzchni betonu, aby stworzyć atrakcyjną, gładszą powierzchnię. Często do tego zadania używa się wody, ponieważ to ona decyduje o tym, jak gładka będzie powierzchnia, a jest to związane z dużym kunsztem, ponieważ nadmierna wilgotność osłabi powierzchnię i spowoduje jej łuszczenie się, podczas gdy zbyt mała ilość sprawi, że beton będzie miał industrialny wygląd. Jest to również czas, w którym wykwalifikowana ekipa może nadać powierzchni płyty dekoracyjne wykończenia i kolory.
Konserwacja betonowego podjazdu
Wiele osób uważa, że betonowe podjazdy są praktycznie bezobsługowe, ale aby zapewnić ich długą żywotność, warto utrzymywać je w czystości i uszczelniać. Dobre szorowanie za pomocą węża i sztywnej szczotki zwykle wystarczy, aby poradzić sobie z czyszczeniem, podczas gdy uszczelniacz do betonu doda warstwę ochronną. Zasadą jest, że uszczelniacz nakłada się raz do roku. W Polsce, najlepszym czasem na uszczelnienie podjazdu jest jesień, aby upewnić się, że płyta wytrzyma działanie soli drogowej i surową zimową pogodę.
Zalety betonowego podjazdu
- Beton jest stosunkowo przystępną cenowo opcją, jeśli weźmie się pod uwagę jego długowieczność. Prawdopodobnie podczas użytkowania domu nie trzeba będzie nigdy więcej remontować tego typu podjazdu.
- Beton jest niezwykle trwałą nawierzchnią. Dobrze zainstalowana i zadbana płyta betonowa może przetrwać 50 lat lub dłużej.
- Betonowe podjazdy są bardzo wytrzymałe. Dobrze wylane, z odpowiednią podstawą i wzmocnieniem, wytrzymają nawet najcięższe pojazdy.