Dom i wnętrze

ABC hydroizolacji łazienki

Łazienkowe powierzchnie i sprzęty narażone są na praktycznie ciągły kontakt z wodą. Bez właściwego zabezpieczenia może ona doprowadzić nawet do zniszczenia łazienki. Żeby chronić ją przed skutkami działania wilgoci, stosuje się hydroizolację. ABC hydroizolacji łazienki znajdziecie w naszym artykule.

Zagrożenia związane z brakiem hydroizolacji

Nie warto bagatelizować znaczenia ochrony przed wodą i wilgocią. Jej brak może mieć opłakane skutki, a w najgorszym wypadku może nawet doprowadzić do konieczności remontu całego domu. Osadzająca się wilgoć wsącza się w powierzchnie i sprzęty, obniżając ich wytrzymałość mechaniczną, oraz może prowadzić do pojawienia się pleśni. Jeśli nie usuniemy jej odpowiednio wcześnie, konieczny będzie całościowy remont.

Wilgoć może się także zbierać w najniżej położonych miejscach. Nieusuwana będzie wsączać się dalej, co może poskutkować pojawieniem się grzyba także w pomieszczeniach położonych poniżej. Jeśli nie zadbamy o właściwe zabezpieczenie łazienki przed działaniem wody, musimy liczyć się z wieloma problemami w przyszłości.

Przygotowania do hydroizolacji łazienki

Hydroizolacja łazienki nie jest wybitnie skomplikowana. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, ale przydadzą się plan i właściwe narzędzia. Absolutnie niezbędne będą ubranie i rękawice robocze, a także okulary ochronne. Powinniśmy także zaopatrzyć się w pędzel oraz sprzęty do wyczyszczenia powierzchni: szczotkę, gąbkę, ciepłą wodę, odkurzacz i środki czystości. Do wykonania samej hydroizolacji przydadzą się pędzel oraz nożyczki lub ostry nóż.

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie powierzchni. W tym celu za pomocą szczotki usuwamy wszystkie pyły, po czym czekamy chwilę, żeby opadły wzburzone ruchem pyłki i przystępujemy do odkurzania. Następnie możemy przejść do czyszczenia mokrego – za pomocą gąbki namoczonej w roztworze wody i środków czyszczących usuwamy wszystkie zabrudzenia. Po wyschnięciu możemy przejść do dalszych prac.

Gruntowanie pod hydroizolację

Aby zwiększyć skuteczność i przyczepność hydroizolacji, konieczne jest zagruntowanie powierzchni. W tym celu na wyczyszczone i suche podłoże nakładamy co najmniej dwie warstwy preparatu gruntującego, każdą kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Warto do tego użyć wałka lub pędzla. Czas schnięcia jednej warstwy różni się w zależności od produktu – w wypadku szybkoschnącego preparatu gruntującego PRIMER PLUS firmy Jurga jest to około 2 godzin.

Folia w płynie do hydroizolacji

W domowych warunkach najlepszym rozwiązaniem do hydroizolacji łazienki będzie folia w płynie taka jak FOLMIX firmy Jurga. Ma ona formę półpłynnej pasty wykonanej z wodnych dyspersji kopolimerów akrylowych z dodatkiem wypełniaczy mineralnych i dodatków uszlachetniających. Zapewnia ona właściwości tiksotropowe oraz po wyschnięciu tworzy szczelną powłokę, która gwarantuje maksimum ochrony przed działaniem wilgoci.

Po wyschnięciu warstwy gruntu przystępujemy do nałożenia hydroizolacji. Mieszamy folię w płynie, po czym za pomocą pędzla nanosimy ją na przygotowane wcześniej podłoże. Należy nałożyć co najmniej dwie warstwy preparatu, każda kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Aby lepiej zabezpieczyć łazienkę przed działaniem wody, dobrze jest nakładać warstwy folii prostopadle do siebie.

Hydroizolacja narożników w łazience

Przed wyschnięciem folii w płynie powinniśmy dodatkowo zaizolować narożniki, miejsca styku podłogi i ścian oraz najbliższe okolice łazienkowych instalacji. W tym celu używa się taśm izolacyjnych takich jak TAPEMIX firmy Jurga. Odmierzony fragment taśmy nakładamy na świeżą warstwę folii, dociskamy i ponownie nanosimy folię. Pamiętajmy, żeby taśmę umieszczać z każdej możliwej strony.

Zabezpieczenie narożników jest kluczowe dla działania całej hydroizolacji. Woda i wilgoć mogą osadzać się w niewielkich miejscach, stopniowo obniżając właściwości całości. Po wyschnięciu warstw folii w płynie, pozostaje jeszcze wykończyć łazienkę płytkami ceramicznymi i cieszyć się ochroną przed działaniem wody.