oświetlenie kuchni
Dom i wnętrze

4 zasady wyboru kuchennego oświetlenia

Urządzając dom lub mieszkanie, trzeba mieć na uwadze wiele różnych kwestii. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni. W praktyce to nie lada wyzwanie, zważywszy na to, że powinno ono łączyć funkcję praktyczną z estetyczną.

 

Określ własne preferencje!

Najlepiej urządzona kuchnia to taka, która jest dopasowana do konkretnych preferencji – zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym. Warto mieć oczywiście na uwadze modne trendy, niemniej dobrze jest je traktować jako inspiracje, a nie wytyczne. Jeśli np. ktoś ceni sobie styl prowansalski, oświetlenie musi pasować właśnie do takiej aranżacji.

 

Oceń możliwości własnej kuchni!

Kuchnia kuchni nierówna. Ważnym czynnikiem przy doborze oświetlenia jest jej wielkość. Należy pamiętać o tym, że poszczególne źródła światła mają ułatwiać wykonywanie rozmaitych czynności, a nie przeszkadzać. Eksperci ze sklepu Centrum Światła podają tu przykład w postaci lamp wiszących. Jeżeli są one za duże, będą optycznie przytłaczać w mniejszym pomieszczeniu. Z kolei zbyt mała lampa wisząca nie będzie w ogóle widoczna w dużej kuchni, nie wspominając o tym, że nie oświetli jej równomiernie.

 

Postaw na jakość!

Lampy Ideal Lux do kuchni to świetny przykład lamp funkcjonalnych i zarazem prezentujących się niezwykle efektownie. Lampy sygnowane tą marka, podobnie jak w przypadku innych znanych producentów oświetlenia, są cenione za staranność wykonania i zastosowanie wysokogatunkowych materiałów. Dzięki temu są trwałe, wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, np. wilgoć. Służą więc przez długi czas i są przystosowane nawet do intensywnej eksploatacji.

Pamiętaj o żarówkach!

Nawet najlepsza lampa nie spełni właściwie swojej roli bez stosownej żarówki. Warto postawić na żarówki LED. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywają one znacznie mniej energii, są mocne i niepodatne na uszkodzenia. Co ważne, są dostępne w szerokiej gamie, jeśli chodzi o barwę światła i jego moc. Wypada przypomnieć, że ciepłe barwy sprzyjają budowaniu przytulnej atmosfery, a chłodne pobudzają do działania.